Bezpieczne korzystanie z telefonu – koniecznie przeczytaj!

Bezpieczne korzystanie z telefonu – koniecznie przeczytaj!

Temat bezpieczeństwa na urządzeniach mobilnych co kilka tygodni wraca jak bumerang. Użytkownicy pomimo ostrożności nacinają się na coraz to nowsze metody, które stają się bardziej wytrawne i podstępne. W tym wpisie postaramy się przedstawić i nakreślić temat, w jaki sposób korzystać z telefonu komórkowego, aby zminimalizować ryzyko zhakowania telefonu, wykradzenia danych lub ich uszkodzenia.

Po pierwsze – jeśli nie musisz, nie wykonuj rootowania telefonu

Na wstępie zadasz pytanie, co to w ogóle jest root i po co on jest potrzebny. Spieszymy z odpowiedzią! Rootowanie to proces, w którym urządzenie uzyskuje pełny dostęp do zainstalowanych na telefonie aplikacji, gier, plików oraz ustawień systemu. Dzięki rootowaniu użytkownik może zrobić z telefonem prawie wszystko… niestety haker również.

Osoby, które nie są obeznane w świecie bezpieczeństwa naszym zdaniem nie powinny wykonywać rootowania telefonu. Jeżeli masz większe pojęcie o systemach mobilnych również musisz uważać, choć ryzyko związane z bezpieczeństwem i poufnością danych na twoim telefonie będzie nieporównywalnie mniejsze. Jednak nawet doświadczeni użytkownicy muszą mieć oczy dookoła głowy, ponieważ cyberprzestępcy stosują coraz to bardziej zaskakujące metody na wyłudzenie haseł, czy przejmowanie kont użytkowników.

Po drugie – instaluj aplikacje z bezpiecznych źródeł

Na początek jako ciekawostkę podamy, że nawet instalacja aplikacji z Google Play, czy Apple Store nie gwarantuje, że nie natniemy się na felerną aplikację. W przeszłości znane są przypadki, gdzie aplikacje przeszły przez gęste sito moderacji na serwisach z apkami i doprowadziły do zainfekowania telefonów użytkowników, którzy zdecydowali się na pobranie apki.

Podstawową jednak zasadą jest, że nie powinno się instalować aplikacji z niepewnych źródeł, szczególnie pobierać plików APK z for internetowych i ich instalować bez uprzedniego sprawdzenia, czy nie stanowią zagrożenia dla naszego telefonu. Repozytoria oprogramowania alternatywne jak FDroid wydają się być wiarygodne i bezpieczne, ale zawsze każdą aplikację przed zainstalowaniem musimy dokładnie sprawdzić.

Sprawdzić apki możemy poprzez serwisy Virustotal oraz na forach poprzez opinie użytkowników. Możemy również wprost zadawać pytania na grupach na Facebooku i Linkedin, które zrzeszają fanów systemów Android i iOS.

Więcej o bezpieczeństwie systemów mobilnych piszemy na naszym blogu nowyoperatorkomorkowy.pl, do którego subskrypcji zapraszamy.

Po trzecie – jeśli nie musisz, nie przechowuj haseł na telefonie

Każdy z nas zna funkcje z przeglądarek, które pozwalają zapisywać wykorzystywane hasła. Taka formuła ułatwia znacząco korzystanie z serwisów i stron na urządzeniach mobilnych, jednak stanowi ogromne ryzyko dla bezpieczeństwa danych. Jeżeli tylko to możliwe, starajmy się nie wykorzystywać telefonu do zapisywania haseł na urządzeniu.

A co z zapisem haseł do chmury? Wielu poleca to rozwiązanie, ale my osobiście nie jesteśmy zwolennikami przekazywania poufnych danych podmiotom trzecim. Przecież zawsze ktoś może zrobić włamanie do ich bazy i przejąć cenne dane.

Po czwarte – pamiętaj o zabezpieczeniu telefonu

Telefon może zostać łatwo przejęty przez osoby trzecie i do tego nie potrzeba wiele. Zawsze pamiętaj, aby ustawić przynajmniej wzór blokady ekranu Ta prosta metoda pozwoli odstraszyć amatorów hakowania. Jednak gdy trafisz na specjalistę, wzór nie pomoże. Jedyne co może uratować twoje dane to szyfrowanie, które coraz częściej jest oferowane „w standardzie” przez producentów urządzeń mobilnych jak np. Samsung.

Podsumowanie

Nasze porady zaprezentowane w powyższym artykule nie wyczerpują tematu. W kolejnych poradnikach przedstawimy następne ciekawostki związane z zabezpieczeniami telefonów komórkowych.

Jeśli masz swoje sposoby na skuteczne zabezpieczenie telefonu, zapraszamy do podzielenia się swoimi poradami w komentarzu do artykułu. Dziękujemy i pozdrawiamy, redakcja bloga Nowy Operator Komórkowy.

3 komentarze do “0

  1. Nie instalować lipnych aplikacji i nie chodzić bo podejrzanych sajtach – dwie najważniejsze zasady.

  2. Dodałbym do tego jeszcze nie pożyczać telefonu jak jest się w klubie szczególnie „znajomym” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *