Wybieramy najlepsze biuro rachunkowe – mini poradnik

Wybieramy najlepsze biuro rachunkowe – mini poradnik

Prowadzenie działalności gospodarczej jest ogromnym wyzwaniem, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy to na przedsiębiorców nakładane są coraz to większe obciążenia, zarówno formalne, jak i finansowe. Dzisiaj, aby prowadzić dobrze księgowość należy oddelegować sporą część swojego czasu, albo też zatrudnić osoby kompetentne w tej materii. Tu mamy do wyboru albo zatrudnienie księgowej na etat, albo oddelegowanie spraw księgowych do zewnętrznej firmy, która będzie czuwała nad terminowością i poprawnością rozliczeń z Urzędami Skarbowymi, ZUSem i innymi instytucjami państwowymi. Pojawia się pytanie, jak wybrać biuro rachunkowe, na pytanie odpowiemy w poniższym tekście.

Kompetencje biura rachunkowego

Głównym elementem podczas wyboru najlepszego biura rachunkowego powinny być kompetencje jego pracowników. Nic w tym dziwnego, albowiem głównie od kompetencji i ich aktualności będzie zależało, czy dane biuro rachunkowe podoła zadaniu rozliczania przedsiębiorstwa. O ile kwestie związane z błędami rozliczeń uzależnione są nie tylko od wiedzy pracowników biura, na całokształt wpływają także inne sprawy, jak choćby kwestie technologiczne, które w czasach powszechnego dostępu do Internetu i załatwiania większości spraw online są szalenie istotne.

Zatem osoba lub firma, która zdecyduje się na skorzystanie z usług biura rachunkowego z Dąbrowy Górniczej powinna zweryfikować kompetencje pracowników. Pojawia się pytanie jak tego dokonać i kto miałby przeprowadzić tę weryfikację? Sprawa nie jest prosta, aby kogoś zweryfikować wpierw samemu należy posiadać odpowiednią wiedzę, a gdyby taką przedsiębiorca posiadał, prawdopodobnie mógłby się samodzielnie rozliczać, chyba że pochłaniałoby to ogromną ilość czasu – zwykle jest to główny argument przemawiający za outsourcingiem księgowości. W Internecie jednak znajdziemy ciekawe zestawy pytań przygotowane przez specjalistów. Kierując się nimi możemy wstępnie rozeznać się, zarówno w biegłości jak i aktualności posiadanych informacji. Przepisy zmieniają się bardzo szybko, dlatego aktualność wiedzy jest bardzo istotnym elementem w całości.

Wykorzystywane technologie

Wspomnieliśmy już wyżej, że istotną kwestią są zastosowane rozwiązania technologiczne. Twoja firma powinna być w jak najbliższej zgodzie z oprogramowaniem rachunkowym stosowanym przez biuro. Program do faktur, kasa fiskalna, program magazynowy itd. wszystko powinno być jak najbardziej kompatybilne. Dostarczanie danych w pełni cyfrowych pozwoli całkowicie wyeliminować ryzyko błędnego wprowadzenia danych, co niestety ma miejsce, gdy faktury są wprowadzane do systemów księgowych ręcznie. Błędów nie da się uniknąć, choć można je znacząco zminimalizować, również dzięki technologii – mowa o skanowaniu faktur do programu księgowego. Nie będziemy zagłębiali się w szczegóły takich rozwiązań, jednak podejmując współpracę z biurem rachunkowym z Dąbrowy Górniczej warto uwzględnić kwestie technologiczne.

tax time

Lokalizacja biura rachunkowego

Pomimo faktu, że dokumentację księgową i pracowniczą możemy prowadzić w formie elektronicznej, wielu przedsiębiorców lubi, gdy biuro rachunkowe jest z tego samego miasta co siedziba firmy. Jest to związane przede wszystkim z kwestiami reprezentacji przed urzędami ale nie tylko. Mając siedzibę firmy w Dąbrowie Górniczej i zatrudniając jednocześnie biuro rachunkowe np. ze Szczecina wiązało by się z dodatkowymi kosztami – w przypadku konieczności reprezentowania klienta przed urzędem. Wiadomo o co chodzi, koszt czasu, dojazdu, powrotu, paliwo, eksploatacja i amortyzacja pojazdu wykorzystywanego do dotarcia do odległego miasta – Dąbrowy Górniczej, wszystko wiąże się z wysokimi kosztami, dużo wyższymi, aniżeli reprezentant biura rachunkowego byłby z tego samego miasta co przedsiębiorca. Jest to logiczne ograniczenie kosztów i to przez obydwie strony.

Ubezpieczenie OC

Ważną kwestią jest również posiadanie przez biuro rachunkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Każde profesjonalne biuro powinno takie posiadać. Dzisiaj, gdy biuro rachunkowe nie wymaga posiadania specjalnej licencji, dodatkowe potwierdzenie w postaci ubezpieczenia OC może być istotnym argumentem przemawiającym za wyborem danego biura księgowego.

Opinie i polecenia

Na koniec zostawiliśmy opinie i polecenia znajomych. Poszukując najlepszego biura rachunkowego nie można jednak kierować się wyłącznie opiniami z sieci. Wiele opinii pisanych jest przez użytkowników, którzy nigdy nie mieli styczności z danym biurem, są po prostu sztucznie stworzonymi opiniami, które mają na celu zwiększyć wiarygodność danego biura. Dlatego weryfikując daną firmę księgową, warto podpytać o opinie znajomych przedsiębiorców, może nawet to oni polecą nam kontrahenta, z którym będziemy współpracować przez długie lata.

Wybór najlepszego biura rachunkowego nie jest prostym zadaniem, ale warto poświęcić trochę czasu, aby zebrać dostępne oferty, odsiać te najgorsze i finalnie przeprowadzić rozmowy z kilkoma najlepszymi, które według nas spełniać będą nasze oczekiwania. Cena świadczonych usług jest istotna to prawda, ale nie powinna być najważniejsza, podczas wyboru najlepszego biura księgowego, z którym będziemy chcieli się związać na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *